Noderīga informācija pirms ceļojuma

Pase vai personas apliecība (ID karte)

Latvijas pilsoņi Eiropas savienības robežās drīkst ceļot arī ar personas apliecību ar sērijas numuru PA. Personas apliecība NAV derīga ceļošanai uz Turciju, Ēģipti un citām valstīm ārpus Eiropas Savienības. Latvijas nepilsoņiem vienmēr šķērsojot valsts robežu, nepieciešams līdzi ņemt ceļošanai derīgu pasi, jo nepilsoņu personas apliecības (sērija NA) NAV derīgas ceļošanai ārpus Latvijas robežām.

Pases derīguma termiņš

Lielākajā daļā valstu prasība ir, lai pase būtu derīga ne mazāk kā 6 mēnešus pēc ceļojuma pēdējās dienas. Eiropas Savienībā iespējams ceļot, ja dokumenta derīguma termiņš ir vismaz 3 mēneši pēc ceļojuma pēdējās dienas.
Latvijas pilsoņa pases, kas izdotas līdz 2002. gada 1. jūlijam, nav derīgas ceļošanai.
Pilsoņu un nepilsoņu pases, kas tika izsniegtas ar 50 gadu derīguma termiņu, nav derīgas ceļošanai ārpus Šengenas zonas.

Dokumentu drošība

Sagatavojiet pases kopiju, kas noderēs dokumenta nozaudēšanas gadījumā. Pases nozaudēšanas gadījumā Jums palīdzēs Latvijas pārstāvniecība, kas Jums izsniegs atgriešanās apliecību.
Ja valstī nav Latvijas pārstāvniecības, tad zvaniet pa tālruni, kas domāts ekstremālām situācijām.

Vīzas

Valstu sarakstu, kurās Latvijas Republikas pilsoņiem un nepilsoņiem nav nepieciešamas vīzas, var atrast LR Ārlietu ministrijas mājaslapā.

Sarakstu atvērt šeit: https://www.mfa.gov.lv

Ceļošana grūtniecības laikā

Jāņem vērā aviosabiedrības ierobežojumi – parasti ir nepieciešama ārsta rakstiska atļauja angļu valodā (vai valodā, ko prasa attiecīgā valsts), ja grūtniecības laiks pārsniedz 28 nedēļas, ja valstī, uz kuru ceļojat, nav citas prasības.

Nauda

Iesakām ceļojumā līdzi ņemt gan skaidru naudu, gan norēķinu kartes.
Nedaudz skaidras naudas ceļojumā vienmēr noder nelieliem vai negaidītiem izdevumiem, piemēram:
labierīcības, dzeramnaudas, taksofoni, dažādas ieejas biļetes.

Veselība, potes

Pirms doties atpūsties uz eksotiskajām valstīm, iesakām iepriekš konsultēties ar ārstu par profilaktiskās potēšanās jautājumiem.
Papildu informāciju par potēm Jūs varat saņemt pie sava ārsta vai Infektoloģijas centra vakcinācijas kabinetā.

Apdrošināšana

Dodoties ceļojumā, jābūt apdrošināšanas polisei, kas garantē medicīniskās palīdzības un papildu izdevumu, kas  radušies sakarā ar apdrošināšanas gadījuma iestāšanos, apmaksu ārzemēs.  Dažreiz par medicīniskajiem pakalpojumiem jāmaksā uz vietas un pēc atgriešanās mājās jāiesniedz dokumenti apdrošināšanas sabiedrībā, lai saņemtu atpakaļ iztērētos naudas līdzekļus. Pieprasiet dokumentus par sniegtajiem pakalpojumiem, ārsta izziņu, kurā norādīta diagnoze, kā arī ir ārsta paraksts, zīmogs. Par apdrošināšanas gadījumiem obligāti ziņojiet apdrošinātājam.

Ceļošana ar bērniem

Oficiāla informācija par robežu šķērsošanu pa tālruni 67075616 (Valsts robežsardzes informatīvais tālrunis), www.rs.gov.lv.